Yüksek Lisans

İngiltere Yüksek Lisans Eğitim Sistemi ve Süresi

Yurt dışında üniversite ve master eğitimi denince akla gelen ve önde gelen ilk ülkelerden biri olan İngiltere’de onlarca üniversitede yüzlerce program mevcuttur. İngiltere’de master’a gitmeyi düşünen öğrenciler için genellikle hemen bir bütçe korkusu oluşsa da aslında İngiltere’de yüksek lisans Avrupa’daki birçok yüksek lisans alternatifine göre daha mantıklı bir plandır. İngiltere’de yüksek lisans eğitimi 1 sene sürmektedir. İngiltere’ye yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler Avrupa’da ücretsiz eğitim alabilecekleri veya ücretli olarak gidebilecekleri devlet üniversitelerine nazaran zaman olarak kesinlikle avantaj elde etmektedirler. Hatta yurtdışı üniversiteler arasında 2 senelik ve ücretli olan devlet üniversiteleri seçeneklerinde yapacakları eğitim ek 1 akademik yıl için yaşam maliyeti göz önüne alındığında İngiltere maddi olarak dahi daha iyi bir plan olabilmektedir. Unutulmamalıdır ki İngiltere master diplomaları prestij anlamında birçok Avrupa ülkesinden daha ileridedir. İngilizce kurslara giden öğrenciler kadar akademik seviyede üniversite eğitimi ve yüksek lisans eğitimi için giden çok sayıda Türk öğrenci bulunmaktadır.

İngiltere, yüksek lisans ve MBA (Master of Business Administration) programlarında dünyanın önde gelen ülkelerindendir. Özellikle Times Higher Education ve QS sıralamaları baz alındığında; dünyanın en önde gelen üniversiteleri bu ülkede bulunuyor diyebiliriz. Sağlık, alternatif tıp, mühendislik, MBA, Pazarlama, Finance ve Management gibi bölümlerin ağırlıklı olarak tercih edilmesinin yanı sıra, sosyal bilimler alanında Psikoloji ve hukuk alanında da birçok alternatif yüksek lisans programlarıyla uluslararası öğrencilerin ilk tercihi olmaktadır.

İngiltere Yüksek Lisans Kabul ve Başvuru Şartları

İngiltere’de yüksek lisans eğitimi için Kabul koşulları genel hatlarıyla aşağıdaki gibidir:

IELTS

Öğrencilerin IELTS sınavı ve tercihen UKVI versiyonu üzerinden en az 6.5 puan vermeleri gerekmektedir. Bazı üniversiteler 7.0 puan talep etmektedir. Subscore ismi verilen parça parça test skorları da okuma, dinleme, konuşma ve yazma becerilerinin her biri üzerinden en az 6.0 puan olmalıdır. Üniversiteler, not ortalamanız ve diğer akademik değerlerinizin uygun olması halinde şartlı kabul de verebilmektedir. Vize için ihtiyacınız olan CAS mektubu için son bir tarih belirlenir ve bu tarihe kadar IELTS sınavınızı teslim etmeniz gerekir. Bu tarih İngiltere’deki üniversiteler arasında farklılık gösterse de genellikle Mayıs, Haziran aylarına kadar uzanmaktadır. Ayrıca İngilizceniz yetersiz kalırsa skorunuz düşük olursa pre-master programlarından veya düşük bir farklı kaçırdıysanız pre-sessional English programlarından faydalanabilirsiniz.

Motivasyon Mektubu

Öğrenci kendisini, geçmişini ve akademik hedefleri ile kariyer odaklarını çok iyi şekilde anlatmalıdır.

CV

Öğrenci, İngiltere’de iyi bir master programı için gönüllü tecrübeler, stajlar ve iş tecrübelerini iyi bir şekilde betimlemelidir. Önde gelen üniversiteler özellikle MBA programları bunu çok önemsiyor.

Transkript

Öğrencinin ders notları ve aldığı dersler incelenmektedir.

Diploma

Eğer hazırsa teslim edilir, değilse tamamlandıktan sonra teslimi sağlanır.

Referans Mektupları

Öğrenci en az 1 akademik olmak üzere 2 referans mektubu teslim etmelidir.

Pasaport kopyası ve iletişim bilgileri teslim edilmelidir.