Genel

Dil Okulu Programları

Dil Okulu Programları

Genel İngilizce, Akademik İngilizce, Sınav Hazırlık, İş İngilizcesi, Executive Programlar, Teacher Training, Hukuk İngilizcesi

GENEL İNGİLİZCE

Genel İngilizce programları İngilizce seviyenizi ileri seviyeye taşıyabilmeniz için tasarlanmış programlardır.

Okuma (reading), yazma (writing), dinleme (listening), konuşma (speaking), dil bilgisi (grammar), telaffuz (pronouncation) ve kelime bilgisi (vocabulary) derslerde işlenen konulardır.
Kurslar genelde her pazartesi başlamakta olup 2 haftadan itibaren istediğiniz kadar süre katılabilirsiniz.
Eğitim programlarında haftada 15, 20, 25, 30, 35 ve 40 ders saati gibi farklı seçenekler sunulmaktadır.

Hangi programı seçeceğiniz; eğitim görmek istediğiniz süre, hangi yoğunlukta eğitim görmek istediğiniz, ulaşmak istediğiniz seviye ve diğer beklentileriniz gibi etkenler ile şekillenmektedir. Kurslar için aranan herhangi bir katılım şartı bulunmamaktadır ve başvuru için pasaportunuz yeterli olacaktır. (Ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilir, lütfen daha detaylı bilgi için iletişime geçiniz.)

Programınızın ilk gününde bir ön sınava alınırsınız ve bu sınav neticesinde seviyeniz belirlenir ve ikinci gününüzden itibaren kendi seviyenize uygun bir sınıfta eğitim almaya başlarsınız. Program sırasında eğitmenler tarafından yapılan değerlendirmelerle ve / veya belirli aralıklarla düzenlenen sınavlarla ilerleyişiniz kontrol edilmektedir.

Genel İngilizce: Haftada 20 derslik programlar Genel İngilizce programları olarak bilinmektedir. Öğrencilerin en çok tercih ettiği programlar olan genel İngilizce programları sabahtan ya da öğleden sonra sunulabilmektedir.

Yoğun İngilizce: Haftada 25, 30, 35 ya da 40 derslik programlardır. Daha kısa zamanda daha fazla ilerleme kaydetmek isteyen öğrencilerin tercihi olan bu programlar genellikle sabah saatlerinde başlar ve öğleden sonra da devam eder. Bu programlara katılan öğrenciler, program yoğunluğuna bağlı olarak haftalık 5, 10, 15 ya da 20 derslik kısmı seçmeli olarak alabilirler. Seçmeli olarak alınabilecek dersler; okuma (reading), yazma (writing), dinleme (listening), konuşma (speaking), dil bilgisi (grammar), telaffuz (pronouncation) ve kelime bilgisi (vocabulary), sınav hazırlık dersleri, iş İngilizcesi, mesleki İngilizce ya da bulunulan ülkenin kültürü üzerine olan dersler olabilir.

Akademik Dönem / Akademik Yıl Programları: Belli tarihlerde başlangıç tarihine sahip olan 24 hafta ya da 36 haftalık programlardır. Programlarda haftalık ders sayınızı kendiniz belirleyebilirsiniz. Uzun vadeli eğitim almak isteyen öğrencilere uygun olan bu programlar paket halinde sunuldukları için genel İngilizce ya da yoğun İngilizce programlarına göre daha ekonomik programlardır.

Genel İngilizce + Programlar: Haftada 20 derslik genel İngilizce programına ek olarak öğleden sonra sunulan özel dersleri içermektedir. Bu dersler, tenis, golf, bahçe, surf, dalış, dans, tasarım, mutfak sanatları vb birçok farklı alanda olabilir.

50+ Programlar: 50 yaş ve üzeri kişilere yönelik olan bu programlar haftada 20 derslik genel İngilizce programına ek olarak öğleden sonra sunulan özel aktiviteleri içermektedir. Bu aktiviteler, çeşitli tarihi ve turistik bölgelere gezileri, tiyatro, sinema gibi etkinlikleri kapsamaktadır.

AKADEMİK İNGİLİZCE – SINAV HAZIRLIK

Akademik İngilizce: Akademik İngilizce programları, eğitimine İngilizce olarak devam edecek kişilere yönelik olarak hazırlanmış programlardır. Bu programlarda, genel İngilizce bilgisinin yanı sıra, akademik yaşantınızda yapacağınız ödev – makale yazımları, sunum teknikleri, not alma yöntemleri gibi birçok konuda eğitim verilmektedir. Genellikle 24 ya da 36 hafta olarak sunulan bu programlara katılmak isteyen öğrencilerin, en az orta- üstü seviyede İngilizce bilgisine sahip olması beklenmektedir.

Sınav Hazırlık Programları: Sınav hazırlık programları, akademik eğitimine geçmeden önce TOEFL / IELTS ya da benzeri bir sınav sonucu ile İngilizce seviyesinin yeterli olduğunu ispatlamak durumunda olan öğrenciler ya da kariyeri için bu tarz bir sınav sonucuna ihtiyaç duyan kişilerce, sınav tekniklerini öğrenmek ve sınav pratiği yapabilmek amacı ile tercih edilen programlardır. Sınav hazırlık programlarına katılabilmek için en az orta – üstü seviyede İngilizce bilgisine sahip olmanız beklenmektedir. Bazı okullarda her hafta başlayan bu programlar bazı okullarda ise belli başlangıç tarihlerine sahiptir. Minimum 4 hafta maksimum 10 hafta ile sunulan programlardır.

Akademik Sınavlara Hazırlık Programları: Özellikle Amerika Birleşik Devletleri`nde lisans ya da yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler SAT, ACT, GRE ya da GMAT sınav sonuçlarını da program başvuruları sırasında sunmak durumundadırlar. Sayısal ve İngilizce kısımlarından oluşan bu sınavlarda, Türk öğrenciler özellikle Verbal kısım denilen İngilizce kısmında zorlanmaktadır. Genellikle 12 haftalık süreçlerde sunulan bu programlara katılabilmek için öğrencilerin en az orta üstü seviyede İngilizce bilgisine sahip olması beklenmektedir.

Katılabileceğiniz sınav hazırlık programları:
– Cambridge Sınavları Hazırlık Kursları
– IELTS Hazırlık Kursları
– TOEFL / TOEIC Hazırlık Kursları
– SAT / ACT Sınav Hazırlık Kursları
– GRE / GMAT Sınav Hazırlık Kursları

Sınavlar hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse;

IELTS (International English Language Testing System); Ana dili İngilizce olmayan kişilerin İngilizce seviyesini ölçmek amacıyla, British Council (BC), University of Cambridge English for Speakers of Other Languages (ESOL) ve International Develepment Programme of Australian Universities (IDP) tarafından ortaklaşa geliştirilmiş bir sınavdır. İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana’da sınav merkezleri bulunmaktadır. Ayda 3 kere yapılan sınava internet üzerinden başvuru yapılmaktadır. Academic Training ve General Traning olarak 2 farklı türü olan sınav, eğitim amacı için sunulacaksa Academic Training seçilmelidir. Sınav, listening, reading, writing ve speaking bölümlerinden oluşmaktadır. İki training arasındaki fark reading ve writing kısımlarının farklı olmasıdır. Sınav yaklaşık 3 saat sürmektedir.

TOEFL (Test of English as a Foreign Language); Ana dili İngilizce olmayan kişilerin İngilizce seviyesini ölçmek amacıyla, Amerika New Jersey’de bulunan Educational Testing Service (ETS) tarafından dünyanın pek çok merkezinde düzenlenen bir sınavdır. TOEFL dünya genelinde birçok üniversite ve kolejde, lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına kabul için gerekli kriterlerden biridir. Ayrıca dünya genelinde pek çok kurum, organizasyon ve şirket iş başvurusu sırasında İngilizce yeterlilik belgesi olarak TOEFL sınav skorunu kabul etmektedir. TOEFL sınavı hakkında detaylı bilgi almak için resmi sitesi olan www.toefl.org sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

TOEFL sınavı 4 bölümden oluşan ve 3,5 – 4 saat süren bir sınavdır. Bu süre içerisinde kısa bir ara verilir.
Sınav 3 farklı biçimde sunulmaktadır;
TOEFL – IBT – internet based
TOEFL- CBT – computerbased
TOEFL – PBT – paperbased

PTE (Pearson Test of English); Ana dili İngilizce olmayan kişilerin üniversite seviyesindeki eğitim programlarına katılabilmeleri için uygulanan bir testtir. The Pearson PLC Group’un bir parçası olan Pearson Language Tests tarafından geliştirilmiştir. Academic Training ve General Traning olarak 2 farklı türü vardır. Sınav konuşmaya dayalı bir sınav olup, kişinin seviyesine bağlı olarak 1,5 – 3 saat arasında sürmektedir. Sınav sonuçları 5 iş günü içerisinde online olarak öğrenilebilmektedir.

TOEIC (Test of English for International Communication); Ana dili İngilizce olmayan kişilerin İngilizce becerilerini ölçmek amacı ile düzenlenmiş bir sınavdır. TOEIC sınavı aynı TOEFL gibi Educational Testing Service (ETS) tarafından düzenlenen bir sınavdır. Sınav yaklaşık 3,5 saat sürmektedir.

Cambridge Sınavları; University of Cambridge ESOL sınavları ana dili İngilizce olmayan kişilerin İngilizce becerilerini ve İngilizce öğretme yeterliliklerini ölçen sınavlardır. Sınavlar genel İngilizce, iş İngilizcesi ve akademik İngilizce başlıklarını kapsamaktadır. Ayrıca ICELT, CELTA, DELTA gibi eğitim yeterlilik sınavları da University of Cambridge ESOL tarafından sunulmaktadır. SAT (Scholastic Aptitude Test); Amerika’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin girmesi gereken bir sınavdır. SAT I ve SAT II gibi farklı sınav grupları bulunur. SAT I (SAT Reasoning) sınavı reading, writing ve matematik olmak üzere 3 farklı bölümden oluşur. SAT II sınavı ise spesifik disiplinler üzerine olan bilgilerinizi ölmek amacı ile tasarlanmış bir sınavdır. SAT sınavı Educational Testing Service (ETS) tarafından düzenlenen bir sınavdır ve yaklaşık 3,5 saat sürmektedir.

ACT (American College Testing); ACT Inc tarafından dağıtılan SAT benzeri bir sınavdır. İngilizce, matematik, fen bilimleri, writing ve reading bölümlerinden oluşmaktadır. Sınav yaklaşık 3,5 saat sürmektedir.

GMAT (Graduate Admission Management Test); Educational Testing Service (ETS) tarafından dünyanın pek çok merkezinde düzenlenen bir sınavdır. GMAT işletme araştırmalarına ilişkin beceriyi ölçmek için matematik ve İngilizce alanlarında yapılan bilgisayar uygulamalı bir testtir. Özellikle Amerika’da bulunan birçok işletme okulu bu testi MBA (Master of Business Administration) ve Muhasebe yüksek lisansı (Master of Accountancy) gibi işletme yönetim programlarına kabul için bir ölçüt olarak kullanmaktadır. Ancak Amerika dışındaki ülkelerde de test sonucunu isteyen okul sayısı günden güne artmaktadır.

Sınav 3 bölümden oluşmaktadır;
Analytical Writing Assesment (AWA): 2 bölümden oluşur, sınav süresi 30 dakikadır.
Quantitative Bölüm; 37 çoktan seçmeli sorudan oluşur, sınav süresi 75 dakikadır.
Verbal Bölüm; 41 çoktan seçmeli sorudan oluşur, sınav süresi 75 dakikadır.

GRE (Graduate Record Examination); GRE sınavı özellikle Amerika’da yüksek lisans başvuruları sırasında istenilen bir testtir. Educational Testing Service (ETS) tarafından oluşturulan ve yönetilen bu sınav uzun bir zaman diliminde kazanılan ve hiçbir özel çalışma alanıyla ilişkisi olmayan verbal reasoning, quantitative reasoning, analytical writing and critical thinking becerilerini ölçmeyi amaçlamaktadır. Sadece seçilmiş test merkezleri tarafından uygulanan bilgisayar tabanlı ve bilgisayar uyarlamalı olarak yapılan bir testtir. Bilgisayar tabanlı testin bulunmadığı bölgelerde yazılı sınavlar yapılmaktadır. Yüksek lisans derecesi veren okula bağlı olarak GRE testinin sonucu sadece basit bir kabul formalitesi ya da önemli bir seçim faktörü olarak farklılık gösterir.

Bilgisayar tabanlı GRE testi 6 bölümden oluşur; ilk bölüm analytical writing kısmıdır. Geriye kalan 5 bölüm ise 2 verbal, 2 quantitative ve 1 experimental kısımdan oluşur.

Verbal Bölüm; 20 sorudan oluşur, sınav süresi 30 dakikadır.
Quantitative Bölüm; 20 sorudan oluşur, sınav süresi 35 dakikadır.
Analytical Writing Bölümü; 2 alt bölümden oluşur, sınav süresi 30 dakikadır.
İŞ İNGİLİZCESİ

İş İngilizcesi: İş İngilizcesi iş dünyasının profesyonelleri, kendilerini geliştirip çalıştıkları şirkette yükselmek isteyenler, işe yeni başlayanlar ve modern dünyanın rekabetçi iş ortamında yerini almak isteyen üniversite öğrencileri için tasarlanmış mükemmel bir programdır.

Bu program sayesinde, uluslararası ticaret, liderlik becerileri, takım çalışması geliştirme, sunum teknikleri ve sunumlarda etkili iletişim, karar verme, motivasyon ve görevlendirme, pazarlama ve reklam, e-ticaret, teknoloji ve buluşlar, bankacılık, borsa, toplantılarda etkili iletişim, işe alım mülakatları, iş hukuku, iş etiği, satışta etkili iletişim ve müzakere, uluslararası şirketlerde yönetim şekilleri gibi alanlarda kendinizi geliştirebilirsiniz. Programlara katılabilmek için en az orta – üstü seviyede İngilizce bilgisine sahip olmanız beklenmektedir. Programlar genellikle 4 hafta ile 12 hafta arasındaki süreçlerde sunulmaktadır.

Mesleki İngilizce: Mesleki İngilizce programları, katılımcıların özelleştikleri alana yönelik olarak eğitim veren programlardır. Özellikle alana yönelik terminolojiyi öğreneceğiniz bu programlara katılabilmek için istenilen minimum İngilizce seviyesi orta – üstüdür. Programlar genellikle 4 haftalık sürelerde sunulmaktadır.
Katılabileceğiniz mesleki İngilizce programları;

 • Hukuk İngilizcesi
 • Askeri İngilizce
 • Mühendislik İngilizcesi
 • Havacılık İngilizcesi
 • Diplomatik İngilizce
 • Finans ve Bankacılık için İngilizce
 • Yöneticiler için İngilizce
 • Pazarlama ve Reklamcılık alanları için İngilizce
 • Sigortacılık için İngilizce
 • Medikal İngilizce
 • Petrol ve Doğal Gaz alanları için İngilizce
 • Turizm ve Otelcilik için İngilizce
 • Medya ve Gazetecilik için İngilizce

EXECUTIVE PROGRAMLAR

Zamanı değerli olan işadamları, orta ve üst düzey yöneticiler ve yönetici adayları için özel hazırlanmış olan  bu kurslar ile katılımcılar kısa sürede ilerleme kaydetmektedirler. Katılımcının ilgi alanına ve ihtiyaçlarına göre hazırlanan programlar, birebir ya da grup dersleri olarak sunulabilmektedir.

Birçok farklı ülke ve şehirde, seçkin merkezlerde, seçkin ve deneyimli bir öğretim kadrosunu tarafından sunulan “Executive” dil kurslarına, dünyanın pek çok ülkesinden çok farklı sektörlerden yüzlerce işadamı ve yönetici katılmaktadır.

Katılabileceğiniz programlar;

Platinum Grup Kursları: Haftada 15, 20, 25, 30 ya da 35 ders gibi seçenekler sunan kurslarda, sınıftaki maksimum öğrenci sayısı 5’tir. Kurs katılımcıları, bir taraftan İngilizcelerini ileri seviyeye taşırken, dünyanın birçok yerinden gelen aynı sektörde çalışan işadamları ile de taşınma fırsatı elde etmektedir.

Platinum Birebir Dersler: Haftada 15, 20, 25, 30 ya da 35 ders gibi seçenekler sunan kurslarda, katılımcı öğretmeni ile baş başadır. Tailor made adı verilen kişiye özel hazırlanan müfredatı ile bu programlar, katılımcının öğrenme süresini hızlandırmaktadır.

Katılımcılar isterlerse bu iki programı birleştirebilme şansına da sahiptirler. Seçtikleri yoğunlukta bir grup kursu ile beraber haftada en az 5 saat birebir ders alabilirler.

Öğretmenin Evinde Konaklanılan Programlar: Öğretmenin evinde konaklayarak gününün her anını İngilizce konuşarak, İngilizce öğrenerek geçirmek isteyen kişilere yönelik olan programlardır. Program katılımcıları kısa sürede daha fazla ilerleme kaydetmenin yanı sıra, günlük hayatında da İngilizce kullanarak daha fazla pratik yapma imkânı bulmaktadır.  Bu programlara ek olarak 6 – 10 kişilik küçük gruplara sunulan, kısa vadeli özel programlar da mevcuttur;

 • Communicating Effectively in English
 • International Business Communication
 • Communication Skills for Bankers
 • English for Human Resources Proffessionals
 • English for Oil and Gas Industries
 • English for Public Sector
 • Legal English: Commercial Lawyers
 • Legal English: Public Sector Lawyers

 

TEACHER TRAINING

ELT (English Language Teaching) olarak da tanınan, İngilizce öğretmenleri ve öğretmen adaylarına yönelik olan programlardır. Belli tarihlerde başlangıcı olan bu programlar, belli süreler için sunulmaktadır. Programlara katılabilmek için ileri düzeyde İngilizce bilgisi gerekmektedir. Bazı programlar öğretmenlik deneyimi de istemektedir.  Programlar kapsamında; dil becerileri, müfredat hazırlama, farklı yaş gruplarına İngilizce öğretme teknikleri, ders planlama, sınıf yönetimi, öğrencileri derse motive etme yöntemleri, sınav hazırlama ve test teknikleri gibi birçok konu ele alınmaktadır.

Katılabileceğiniz birçok farklı program mevcuttur;

CELTA (Certificate in English Language Teaching to Adults): Daha önce İngilizce öğretmenlik deneyimi olmayan ya da kısa süreli deneyimi olan kişilere yönelik bir giriş programıdır. University of Cambridge ESOL akreditasyonuna sahip olan bu program, tüm dünyada tanınırlığa sahiptir. Program genellikle 4 haftalık sürelerde sunulmaktadır.

Programa katılarak;

 • Dil öğreniminde öğretmenlerin ve öğrencilerin rolünü anlarsınız,
 • Etkili öğretmenin prensiplerini ve pratiğini öğrenirsiniz,
 • Kaynak kullanımı ve ders planlama üzerine bilgi sahibi olursunuz,
 • Öğrencilerin gelişim süreçlerini daha iyi anlayıp analiz edebilirsiniz.

 

Program sonunda herhangi bir bitirme sınavı yoktur ancak sertifikayı alabilmek için 6 saat sınıf içi öğretmenlik yapmanız ve verilen yazılı ödevleri tamamlamanız gerekmektedir.

Trinity Certificate TESOL (Trinity College London, Certificate in Teaching English to Speakers of Other Languages): Daha önce İngilizce öğretmenlik deneyimi olmayan ya da kısa süreli deneyimi olan kişilere yönelik bir giriş programıdır. Trinity College London akreditasyonuna sahiptir. Genellikle 4 hafta süre ile sunulan bir programdır.

Programa kapsamında;

 •  Öğretmenlik nitelikleri
 •  Dil bilgisi, kelime bilgisi ve fonetik
 •  Öğrenci profilleri
 •  Materyal hazırlama
 •  Bilmediğiniz bir dili öğrenme üzerine eğitim alırsınız.

 

Program sonunda herhangi bir bitirme sınavı yoktur ancak sertifikayı alabilmek için 6 saat sınıf içi öğretmenlik yapmanız ve verilen yazılı ödevleri tamamlamanız gerekmektedir.

Programın alt dalları da vardır;

 • TESOL for Children
 • TESOL for Middle School
 • TESOL Advanced

 

DELTA (Diploma in English Language Teaching to Adults): Deneyimli öğretmenlere (en az 600 saatlik öğretmenlik deneyimine sahip öğretmenlere)  yönelik olan bu programa katılım için en az 21 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir. Üç farklı modülden oluşan programda, modüllerin her biri ayrı ayrı University of Cambridge ESOL akreditasyonuna sahiptir. Katılımcılar isterlerse bu 3 modülden herhangi birini alıp, o modülün sertifikasına sahip olabilirler, isterlerse de üç modülü birden alıp DELTA diplomasına sahip olabilirler.

Modül 1: Öğretimde dil, metodoloji ve kaynağın önemi üzerine bir programdır.
Modül 2: Profesyonel pratiği / öğretmenlik deneyimini geliştirebilmek üzerine bir programdır.
Modül 3: İş İngilizcesi, mesleki İngilizce, sınav hazırlık kursları, birebir dersler gibi özelleşmiş programlar üzerine pratik kazanabilmek için geliştirilmiş bir programdır.

Programa katılabilmek için daha önceden herhangi bir ELT sertifikası almış olmanız gerekmektedir. Program sonunda 3,5 saat süren bir bitirme sınavı almanız gerekmektedir.

Katılabileceğiniz diğer programlar;

 • Teachers of English Course (TEC)
 • Cambridge Teaching Knowledge Test (Cambridge TKT)
 • Cambridge In-service Certificate in English Language Teaching (Cambridge ICELT)
 • Trinity Certificate in International Business English Training (CERT IBET)
 • The Business Cultural Trainer s Certificate (BCTC)
 • Content and Language Integrated Learning (CLIL)
 • Language Development and Teaching Skills
 • Life in Britain – Bringing Culture to the Classroom
 • Current Trend: Theory and Practice in English Language Teaching

 

HUKUK İNGİLİZCESİ

Hukuk İngilizcesi Avukatların, Savcıların, Hakimlerin ve Hukuk Fakültesi öğrencilerinin ihtiyaçlarına göre hazırlanmış olup, derslerin içeriği de bu yönde geliştirilmiştir.

Hukuk terimlerinin İngilizce karşılıklarını öğrenme, vaka analizleri, konferans ve sunum teknikleri gibi bu programlar dahilinde İngiltere`de mahkeme ziyaretleri ile duruşmalar gözlemlenir ve böylece öğrenciler İngiltere` deki duruşmaların işleyişine tanık olurlar.

Bu programlara ek olarak öğrencinin isteği üzeri Genel İngilizce programı da öğrenciye verilerek öğrencinin İngilizceyi daha etkin kullanması amaçlanır.

Hukuk İngilizcesi programları sadece farklı kültürlerden gelen hukukçuların İngilizcesini geliştirmekle kalmaz aynı zamanda birbirleriyle fikir alışverişi yapmalarına zemin hazırlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir